pondělí 28. listopadu 2011

Ngorongoro a jezero Manyara

Dalšími místy, které při naší cestě navštívíme, je kráter Ngorongoro, rozlehlé území rozprostírající se mezi stěnami obrovské kaldery, prastarého vyhaslého vulkánu v severní Tanzánii a poblíž ležící národní park jezera Manyara.

Národní park Ngorongoro
Domov slavné lvice Elsy se nachází v těsném sousedství neméně slavného parku Serengeti. Od širokého okolí je oddělen Velká příkopovou propadlinou. Na rozdíl od Serengeti zde žijí i jiní lidé než strážci parku a jejich úhlavní nepřátelé pytláci. Pro Ngorongoro platí speciální režim, který umožňuje domorodým Masajům přebývat v jeho hranicích pod podmínkou zachování tradičního způsobu obživy, který nenarušuje život tamní zvěře. Jednoznačně největším lákadlem rezervace ovšem nejsou Masajové, ale tzv. „osmý div světa“, unikátní kráter Ngorongoro. Jedná se vlastně o obrovskou přírodní zoo. Stěny obrovské kaldery zde vytvářejí přirozenou a těžko propustnou hradbu, která nás ale v žádném případě nezastaví. Uvnitř kráteru žijí zástupci prakticky všech druhů obývajících východní Afriku. Uzavřena ve vlastním světě, dosahuje místní zvěř nejvyšší hustoty zazvěření v Africe.

Poslední zastávkou na naší cestě Tanzánií podél Velké příkopové propadliny bude Národní park jezera Manyara. Samotné jezero, nacházející se v jeho středu, je typické proměnlivou a vysokou zásaditostí, která z něho učinila jednu z nejúžasnějších ptačích rezervací v Africe. Zásaditá voda prospívá nejen ohnivým plameňákům, ale vyhovuje i hrochům, které povaha terénu dovoluje pozorovat z exkluzivní blízkosti. Tohle lákadlo je o to lákavější, že následkem vysokého pH je voda mimořádně čistá, takže lze vodní ptactvo i hrochy vidět v celé kráse. Naším speciálním přáním je na vlastní oči spatřit legendárního ledňáčka šedohlavého. V oblačné modři vod jezera se při správném pohledu zrcadlí masiv Velké příkopové propadliny, který podlouhlé jezero z jedné strany lemuje. V kontrastu k strmému svahu na jedné straně se na straně druhé roztahuje zdánlivě nekonečná rovina. Posledním unikátem, který stojí za to zmínit v souvislosti s břehy jezera Manyara, je možnost spatřit krále savany v pozici pro lvy krajně netypické – šplhajíce po stromech, které jezero obklopují. Důvodem je pravděpodobně snaha ukrýt se před obtěžováním much tse-tse.


Žádné komentáře:

Okomentovat